PRINCIPY PERMAKULTURNÍ ZAHRADY ... UČÍME SE OD PŘÍRODY

Vedle navrhování ryze okrasných rodinných zahrad se zabývám tvorbou návrhů permakulturních zahrad (i když i ty jsou krásné). Cílem designu permakulturní zahrady je zajištění určité míry soběstačnosti a udržitelnosti pozemku. V permakulturní zahradě pozorujeme přírodu a necháme se jí vést, má totiž neskutečný potenciál a moudrost. Využíváme dešťovou vodu, energii slunce a větru, rozmanitost rostlin. Dáváme přednost přírodním zdrojům/prostředkům před těmi syntetickými. Snažíme se snížit energetickou náročnost vstupů/vkladů do pozemku a vytvářet užitečné vztahy mezi prvky designu. A hlavně si zahradu užíváme, užíváme si kontakt s přírodou a nezávislost díky vlastní úrodě.

Hlavní myšlenkou permakultury je trvalá udržitelnost a etický přístup při zacházení s přírodními zdroji. 

Spolupráce s přírodou a respektování přírodních zákonů. Žít v harmonii s přírodními podmínkami.

Maximální užitek při minimálním úsilí.

Všechno je zdroj. Vše, co potřebujeme, máme kolem sebe. Využívání lokálních zdrojů. 

Rozmanitost a originalita.

Produkovat jen recyklovatelný odpad.

Permakultura vznikla v 70. letech minulého století jako reakce na krizi týkající se životního prostředí. Slovo permakultura - permaculture - vzniklo ze sousloví permanent agriculture (nepřetržité zemědělství), uvádí se také permanent culture (trvalá či trvale udržitelná kultura). 

Použité zdroje:

https://permacultureprinciples.com/flower

Studijní materiály z Úplného kurzu permakulturního designu, Permanet

https://ekozahrady.com

Při designu permakulturních zahrad čerpám ze znalostí a zkušeností skvělých lektorů - Aleny a Milana Suchánkových z Permanetu, u kterých jsem absolvovala Úplný kurz permakulturního designu. Postupem času čerpám také ze zkušeností z vlastní zahrádky, což je nejlepší cesta, jak otestovat teorii na vlastní kůži.